Tam ekran yakalama 30.09.2009 214222.bmp

“… Gel istifi bozma; dostluk için biçilmiş kaftan bu kadın; Hidayet’in yerine oturtuver. Kimbilir nice felaketlerden arta kaldı; senin ince ruhunu okumakta güçlük çekmez. Koşacağı tek şart; kendisine karşı nazik, vicdanlı ve samimi davranmandır ki eh, başka türlü olmak da zaten elinden gelmez. Bakarsın ufaktan ufaktan bir aşk peydahlanır aranızda. Üç gün, beş gün birbirinizi gerçek inançlarınız, huylarınız, değerlerinizle tanımaya yeltenirsiniz. Aklınız kesince de nikahlanırsınız, olur biter. Baksana, karının iyi kötü bir ticarethanesi de varmış: su, tütün, gazete, piyango bileti satan bir köşebaşı dükkanı. Aydan aya 250 liracık da mı getirmez yani. Gül gibi geçinir gidersiniz işte… Madamın evi herhalde denize yakın bir yerdedir; biraz ötesi masmavi uzanır gider… Üst katta ışıklı bir oda. Altı tane penceresi var odanın. Senin yazı masan sağdan ikinci pencerenin önüne düşüyor. Sabahları uyku sersemi, iki saat kadar orijinal bir tiyatro eseri üzerine çalışıyorsun. Eser iyi gidiyor. birinci perdenin üçüncü tablosu bitmek üzere. Gülseren, yani piyesteki kız, Müştak Bey’in kızı, Rıdvan’ın gri tahrirli gözlerine, mirasyediliğine, Amerikancalı konuşmasına kanıp, iffetini, asaletini ayaklar altına aldı mı? Tamam! Beni dinlersen bu tabloyu daha fazla uzatma. Altı pencereli odanın bitişiğinde sekiz pencereli bir atölyen var. Kırk beş dakika kadar resim yapacaksın. Saat tam 12’de sofraya çökeceğimize göre madamayı bekletmeyelim. Çalıştığın peyzajda pembeler, filizler, boncukmavileri… Mübarekler sanki içinin aynası. Ağaçlar önümüzdeki sonbahara zeytin verecek. Gökyüzü sahiden gibi. Artık o eğri büğrü resimlere paydos…”

Metin Eloğlu { Hikayemsi adlı hikayesinden }

foto: VuLV

Reklamlar

tek ben değil/ âlem hayalci” üzerine 12 yorum

 1. insan sahiden gökyüzü çizmek istiyor be hocam,
  insan altı pencereli odada hikayeler yazmak istiyor.
  insan istiyor, ağzını açıyor, damak yarılmış kime ne, yem boğazda ya :)

 2. esnaf ve sanatkarlar odasında hayalciler için bi pencere altı masa rica edeceğim. hakları korunsun, hayalleri korunsun isteyeceğim. Diyeceğim ki, sayın abiler, bi pencere altı hayalinizde mi olmasın?

 3. o altı pencereden bir tane de bana düşer mi gözlerim bazen denizi çok arıyor da … bu kısadan biraz aylak adam tadı aldım yanlış mıyım hocam :))

 4. bir kadın bul, para kazan, kitap oku, sonra bir kitap daha oku, birşeyler yaz, yırtıp at onları, yeniden yaz, pencerenin önünde dur, dışarı bak, sağ elindeki sigarayı ağzına götür, bir nefes çek, sigaranın külünü kontrol et, yeniden dışarı bak, masayı camın önüne çek, gözlerini biraz kıs, birşeyler söyle, bir sigara daha yak, çarpılan kapının sesini işit, dışarı bak, bir kadın yürüsün, taksiye binsin, ayağa kalk, perdeleri sök, bir parça ekmek at ağzına, bardağa sıcak su doldur, suyun içine çay poşeti at, bir kitap daha oku, bir sigara yak, dışarı bak, kitap oku, çay iç, sigara yak, kitap oku, çay iç, sigara yak, kitap oku, çay iç, sigara yak, kitap oku

 5. Bir kadına bağlıysa hayat bittim demektir. Bir kadınım yok. Bir kadın öremedi hayallerimi. Bir kadın yok. Bir kadın yürümesini bilmiyorsa gözlerimde ben koşmuşum ne farkeder. Bir kadın. O kadın ben değilse, ben o kadın değilsem. Bir kadın istemiyorum.

 6. bırak da sen olsun kadının.

  niye bunca ısrar ediyosam: kendini beğenmiş ve çok şey bekleyen bütün erkekler yalnız yaşasınlar, kadından mahrum kalsınlar diyesim var!

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s