Kızkulesi’nin hikayesi ile ilgili yaptığım araştırmalar neticesinde beni doyuracak bir hikaye bulamadığımdan, bir yenisini neden ben yazmayayım dedim. Hem bilinmez, belki benimkisi gerçek  hikayedir:

kulesi

eski zamanlarda şimdilerde istanbul dediğimiz şehir iki yakadan ibaret değildi, hatta ismi istanbul bile değildi, yerine anadolu ve avrupa olarak iki farklı ülke vardı. anadolu ülkesinin prensi çok çekingen, çok utangaç  biriydi, avrupa ülkesinin prensesi ise cesur, yetenekli ve cazibeli bir kızdı. bir çok talibi olmasına rağmen taç giyme töreninde görüp aşık olduğu utangaç prense ihanet etmemek için hepsini reddediyordu. prens ise kızın ona aşık olduğunu bildiği halde ve kıza aşık olduğu halde tek bir adım atmıyordu. çünkü onu deniz tutuyordu, çünkü tuzlu suya alerjisi vardı, çünkü birçok bahanesi vardı ve bu bahaneler artık iyice bayatlamıştı.

bir gün cesur prenses adamlarına prensin selimiyedeki sarayının karşısına, denizin içinde bir kule inşa etmelerini emretti. balıkadamlar derhal emri yerine getirdiler, bir gecede denizin ortasına şirin bir kule diktiler. prenses birkaç parça eşyasını alarak kuleye taşındı. her gece sevdiği adamın penceresine bakıp bakıp durdu. bunu gören saray şairi, prensesine acıyıp, ona intravenöz bir şiir  bile yazdı.

bu durum karşısında prens ne mi yaptı, perdelerini iyice örttü, odasından hiç çıkmadı, kızın cesareti onu daha da içine kapattı. prenses orada, onu bekleyerek öldü. prens orada, perdenin arkasında hareketsizlikten öldü.

masal da burada bitti.

onlar girmiş mezarlarına, biz gidelim ziyaretlerine.

Reklamlar

kızkulesinin gerçek hikayesi” üzerine 40 yorum

 1. okuduklarımızı anlayalım:

  hiç bi prenses perde arkasındaki prensler için denizin ortasına kule yaptırmamalı. balık adamlara söylemeli, prensin perdesi tiz yakılmalı, prens açıkta kalmalı.

  ya da;

  anlamadım ben :)

  1. bu kız kulesinin gerçek hikayesi değil bikere çok mal bir site.Kız kulesi hikayesi böyle Bir varmış bir yokmuş bir tane kıralın kızı varmış bu kızı yılan yemek istiyormuş çünkü bu yılanın gönlü böyle istiyormuşKızın babası bunu görünce İstanbulda denizin tam ortasına bir kule yapmış oraya yılan kızını yemesin diye kızını oraya kapatmış sonra bir gün o kuleye üzüm sepeti gelmiş.Kıralın kızı bu üzümleri yerken içinden yılan çıkmış ve kızı yemiş.Kral da buna çok üzülmüş. Kız kulesinin hıkayesi böyle.Çok gerizekalı bir siteeee.

 2. eskiden bi şarkı vardı:

  sevmeli sevmeli, böyle güzel sevmeli,
  sevgili dediğin dünyalara değmeli =Pp

  değen prensler için, ister utangaç olsunlar, ister arsız, her şey yapılır valla, aşk böyle dandik bi hal işte =) gerçi yaşamadık bilemiyoruz ayrıntılarını =Pp

 3. ürpertici! he valla! uydu(rdu)ğunuz bu masal, ithal prensesler ile içimizden saraylıların durumunu hatırlatayor! bir rus kokusu, lale devri, entrikalar, daha bilmem ki! fesubhanallah.. haa, saray şairi denince, aklıma bir tek merhum, müteveffa, çok kıymetli nef’i gelir. ne güzeldin sen a be nef’i üstad, bayrampaşa semtine senin yüzünden uğramak istemezim, bilesin!

  pessoa’yı görünce selam ediniz. huzur sokağı’na davet etsek gelir mi acaba?

 4. madem prensi deniz tutuyor, o da Anadolu-Gürcistan-Rusya-Ukrayna-Romanya-Bulgaristan-Avrupa yakası-İstanbul güzegahını kullanıp prensese ulaşabilirdi.

  ama yapmadı. tabi prensin kendi tercihi. biz karışamayız. napalım.

 5. velespitıl, neyi öyle diollar, aşk için mi şarkı için mi dedun oni =?

  vahit kalamış usta, hoşgelmişsin, safalar getirmişsin. saray denen alan böyle yaradılmış işte, içinde ille bi şey kaynayacak =)
  nef’i denince sen geliyosun aklıma zaten, bi kraliyet icat etsem, ilk işim seni saray şairi atamak olacak =P

  pessoa abim, o işini bilir, huzur sokağından feyza’yı alalım ona evet =P

  MeFeKa: adamın yola, toza da alerjisi vardır, prens değil sümüklü böcek mubarek. evet prensin kendi tercihi, prensler hep yanlış tercihlerinin cezasını çekiyolar. toprağı bol olsun.

 6. Prenses de olsan bak işte cilveylen işveylen yaplaşmazsan pencere karşısında ev kurmayla, camı tırmalamayla olmuyormuş bu işler, tüh. Zaten lale devrinde şarkı bulundu mertlik bozuldu, nerde o eski prensler prensesler :P

  Sahtecikten prenses olsaydım da bir kurbağa bulsaydım masalı da selimiyedeki sarayın karşısında battı, ne yapsak nasıl etsek de mezarında kemiğini sızlatmasak prensesin ;)

 7. bir varmış, bir yokmuş,

  prenses diye birşey varmış,
  prens diye birşey yokmuş =)

  seni burada görmek güzel zamaneinsanı =) sigarasız, acısız, ölüm beklentisiz muhabbetlerde görüşmek üzere =)

 8. Sigara kulanmıyorum, belki öleme de biraz fazlaca meraklıyım ama ben acıyı seviyorum sebebi bu ;)

  Seni yeniden görmek de güzel benim için… Zamanın birinde blogcudaydın ki ben o sıra blog nedir necidir pek bilmiyordum, karakutudan denk gelmişti blogun ve ben bulduktan kısa bir süre sonra kapadın orayı zaten, bu adresi daha evvel gördüm ama o sıralar da wordpress yasaklandı arada yazdığın yorumlara denk gelip ziyaret ediyordum bir süredir, bir şeyler yazmak bu güne nasipmiş.

 9. önce şöle doya doya hem masal hemde yorumlara güldüm :)

  bu aralar prenslere karşı gıcıgım vardı moralim bozuktu ama bayag moralimi düzeltti bu masal :)
  bence prenses kule yaptırıcagına kapına gitseymiş
  çocukcagız açılırdı belki kıza mutlu mesut olurlardı :)
  evet aşkın saçma sapan şeyler yaptırdıgına katılıyorum
  bu masalda bu sosyal içerikli mesajı oldukça iyi veriyo :)

  ee erkeklerde beklemeyi sever zaten
  beklesin beklesin kurusunlar perdeler arkasında inşALLAH :)

 10. bu arada aklımada şahane bi fikir geldi :)

  siz ögrencilerinize “herkes kendi kız kulesi masalını anlatsın” diye bi ödev verin bence ortaya şahane ve bi okadarda komik şeyler çıkar :)

  aaaa hatta biri bu hikayeyi çalıp okusun ortaya daha komik şeyler çıkar hahah :)

 11. =))))))

  benim anafikrim bu işte, prensleri yerden yere vurmak =)

  =))))))

  ikinci yorumun dahiyane =) acaba hangi öğrencim bu metni bulup çalacak onu da merak ediyorum =P
  kızkulesi değil de galata kulesi ile ilgili bir metin isteyebilirim ya da istanbulun tarihi yerleriyle ilgili metinler, kurumumuza branşımızın ciddiyetini ispatlamamızın zamanı geldi de geçiyor =))
  başına iş aldın velhasıl =)

 12. mümkünse aynı yer olsun bakalım neler uydurulucak pardon hayal edilicek :)
  yazı yazmak başlı başına bi iş zaten, onuda alalı çok oldu :)

  bilmem acaba hangi ögrenciniz yapar bunu :) (bknz:BEN )

 13. =)) demek ki ödev olarak kızkulesini vermeyeceğim =)) (bkz.ben)

  galata kulesini de geçtik, kurs binası hakkında şirin bir yazı isteyebilirim sizlerden =)) bundan tarihisini de bulamam ya =))

 14. “ömür boyu prensi beklersen olmaz , arada bir seyise de bakmak lazım yoksa ata kalabilirsin ”
  prensese şu çin atasözünü söleyen çıksaymış kuruyup ölmezmiş belki, yazık kıza valla :)

  galata kulesi içinse kız kulesine aşık derler (diyenlerin yalancısıyım ) kim bilir belki prensesin uğruna o da orada kurudu kaldı, prensesin gözü görmedi

  güzel blog ;)

 15. benımde dusundugum bı hıkaye var.bence prenses karadayken cok fıngırdesıomus o erkek senın bu erkek benım gezıp duruyormus.kral bunlara dayanamayıp ve kızına yeterı kadar zaman ayıramayıp onu kontrol edemıyecegını dusununce kızkulesını yaptırmıs.kulenın yapımı uzun sürmüş zaten ozamana kadarda kız yapacagını yapmıs.kral kızını kuleye yerlestırmıs.kendıde ıçi rahat bı sekılde ıslerını halletmeye koyulmus.ama prenses bı kere tadını almıs :d kuleyede erkek almaya baslamıs ve babasına yakalanmıs.bnu goren kral once prensesı sonrada prensı öldürmüş.ve yılan sokmus gıbı gostermıs nasıl olsa kızkalesının hıkayesıde aynı dıye :D:D:D:D

 16. duyduğum en berbat kızkulesi hikayesi. sonu namus cinayetine mi bağlanıyor yani. yok canım. baba kule için onca masrafa girmeden de işleyebilirdi bu cinayeti. hem bu yılan sokmuş gibi gösterme nasıl oluyor, kral prensesi ne ile öldürdü ki yılan sokmuş süsü verebildi? cinayet aleti merak konusu. ı ıh olmamış.

 17. orda bekleyerek niye ölsünlerki bence gerçeğii şu padişah varmış. bu padişahın kızı varmış.bu padişahın çok borcu varmış.bir adam paddişaha demiş ki paranızı ödemezsen kızına bir yılan sokar ve ölür demiş.padişah korkarak kızına kayadan uzağa denizin ortasına bir kız kulesi yaptırmış.sonra kızına meyve gönderirken yılan sepetin içerisine saklanmış.kız meyveleri çıkarırken kızı yılan sokmuş ve kız ölmüş.kız kulesinin hikayesi bu işte saçma saban hikaye yazıp gerçek hikayesi bu demeyin…………………………….

  1. elife katılıyorumm saçma sapan hikkayeler uydurup durmuşlar sürekli birşeyler sallıyıp duruyorlar gerççeği budur…

 18. çok saçma perde arkasında prenses ölseyidi. çok saçama notum 00000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000

 19. ha ha ha hi hi hi ho ho ho hooooooooooooğğğğğğğğğğğğğğğğğğğğğğğğğğğğğğğğğğğğğğğğğğğğğğğğğğğğğğğğğğğğğğğğğğğğğğğğ :D

  :D
  :D
  :D
  :D

 20. yalan yanlış şeyler diyonuz bu hikaye yalan asıl hikayesi bir kralın kızı doğmuş o da adedendir diye kahine götürmüs kahin bu kızın 19 yaşına varınca yılan yarafından ısırılarak ölcegeni sölemiş sonra kral hastalanmıs hicbir doktorlar devasını bulamamış 1-2 yılsonra ileşmiş kutlama yapılmış bu ardada kızı 19 yaşına basmıs karalın kutlamasında üzüm vermiş krala köylünün birisi oda kızı seviodie ona vermis odasına cıkmıs kutuyuacmaıs ve kacınılmaz olay kızı orda yılan sokup oldurmus

 21. adı beni ilgilendirmeyen şahıs,

  “Kızkulesi’nin hikayesi ile ilgili yaptığım araştırmalar neticesinde beni doyuracak bir hikaye bulamadığımdan, bir yenisini neden ben yazmayayım dedim. Hem bilinmez, belki benimkisi gerçek hikayedir”

  diyerek başladığım bir yazı ancak böyle okunabilir, ancak böyle yorumlanabilirdi. üstün ve engin görüşünüzden dolayı sizi tebrik ederim.

 22. Kızkulesi ile ilgili anlatılan ilk hikaye; Ovidius’un kaydettiği bir aşk hikayesidir. Hero ile Leandros adlı iki gencin hüzünlü aşkını anlatan bu hikaye, Hero’nun kuleden ayrılmasıyla başlar. Hero Afrodit’in rahibelerindendir ve aşka yasaklıdır.Yıllar sonra Afrodit’in tapınağında yapılan bir törene katılmak için kuleden ayrılır ve orada Leandros ile karşılaşır. Birbirine aşık olan iki genç, Leandros’un gece kuleye gelmesi ile aşklarını kutsarlar. Kızkulesi her gece iki gencin gizli aşkına ve yasak sevişmelerine tanıklık eder. Leandros’un yüzerek kuleye geldigi fırtınalı bir günde Hero’nun yaktığı sevda ateşinin feneri söner. Karanlıkta yolunu kaybeden Leandros boğazın sularına gömülür. Sevgilisinin öldüğünü gören Hero da kendini Kızkulesi’nden boğazın sularına bırakır.

  Kavuşamayan aşıklara atfen anlatılan bu hikayeden başka bir de; Kleopatra’nın sonuna benzer bir sonun anlatıldığı yılan hikayesi vardır. Kehanete göre kralın birine, çok sevdiği kızı onsekiz yaşına geldiğinde bir yılan tarafından sokularak ölecegi söylenir. Bunun üzerine kral denizin ortasındaki bu kuleyi onararak kızını buraya yerleştirir. Kaderin kaçınılmazlığını kanıtlarcasına, kuleye gönderilen üzüm sepetinden çıkan bir yılan, prensesin tenine süzülerek zehrini boşaltır. Kral, kızına demirden bir tabut yaptırarak Ayasofya’nın giriş kapısının üstüne yerleştirir. Bugün bu tabutun üstünde iki delik vardır. Yılanın, ölümünden sonra da onu rahat bırakmadığına dair hikayeler anlatılır.
  En son anlatılan hikaye ise Osmanlı Dönemi ile ilgilidir. Battal Gazi’nin askerleri ile Kızkulesi’ne baskın yaparak kuleye saklanan hazinelerin ve Üsküdar Tekfuru’nun kızını kaçırdığı ile ilgili hikayedir. Battal Gazi tekfurun kızı ve hazinelerini aldıktan sonra Üsküdar’dan atına atlayıp oradan uzaklaşmıştır. Çokça bilinen “Atı alan Üsküdar’ı geçti” lafı bu hikayeden gelir. Bu hikayeden günümüze gelen bir diğer şey de küçük kulemizin ismi ile ilgilidir. Diğer efsanelerdeki prenseslere de atfen Türkler buraya Kız-Kulesi ismini vermişlerdir.

 23. kızlar bence yazar haklı çünkü bu hikayedeki kız benim teyzem ve bu olayı bizzat yaşamış. lütfen yalan diye sallamayaım okuyalım öğrenelim. teyzem şu anda 95 yaşında ve hala yüzebiliyor. arada kuleye gidip geliyor.!!!

 24. o hikaye öyle değil.bir kral varmış.kral kızını çok seviyormuş.o zamanlardaki büyücüler ve falcılar demişler ki senin kızını 18 yaşında kara yılan sokucak demişler.buna üzülen kral denizin ortasına kule yaptırmış.kızını kuleye götürmüş. kralın kızına sandallarla yemek götürüyorlarmış.sepetin içine kara yılan girmiş. kralın kızını sokmuş

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s