ismi değil de bineği malum şahıs bir gün -hani o komedi filmi ikileminde olduğu gibi (ekrem bey nerde, at kaçırdı, ekrem bey at mı kaçırdı, hayır at ekrem beyi kaçırdı diyaloğunu sevgiyle anıyoruz)- iki çizik arası fazla açıklama cümlesi oldu, başı kaçırdım, ha, evet, bineği malum şahıs günlerden bir gün ormanda dolanırken kayboldu, nasıl olduysa, atı ondan evvel döndü kasabaya, bu başıboş bineği gören kızlar, onun sahibi hakkında hikayeler uydurmaya başladılar: yakışıklıdır, prenstir, aşka açtır, ilk gördüğü kazçobanı kıza vurulacak kadar açtır aşka…

ne tesadüftür ki, o kasabada da kahve falındaki yahut rüyadaki balık günlük hayattaki kısmete denk düşüyordur. atı gören kızlar, rüyalarında ve fincanlarında nesli tükenmiş minga balıklarından pos bıyıklı kedi balığına kadar bin bölümlük denizaltı belgeseline yetecek materyal toplamışlardır. velhasılı, bir at, üzerinde prens olmadan da hayal kapılarının kulbunu kavramalarına sebep olmuştur zavallı kızcıkların, bir balık silüeti atın üzerinde şekillenen yakışıklı prensin gölgesine dönüşmüştür bir anda.

at, sahipsiz bir şekilde ortalarda dolanmaktadır, kızlar ona yem vermektedir, sahibi hasretle beklenmektedir. böyle durağan bir dönemden geçen kasaba, bir gün, bir cesur kızın ormana dalmak ve prensi bulmak istemesiyle yeniden hareketlenmiştir.  daha önce kimsenin aklına gelmemiştir bu iş, cesur kız kıskançlıkla karışık bir destek görmektedir herkesten. çünkü kasabalılar atın sahibini merak ediyorlardır. kız atı alır, ormana dalar, ilerler ilerler ilerler, ceylan ayağı değmemiş topraklar, kuş tünememiş ağaçlar görür, atın sahibinin izi bile yoktur. çaresiz dönerken bir şeyle karşılaşır. onu alır, kasabaya döner. görenler: “öküz bu”, derler, kızsa, “prensler ancak masallarda olur”, der, kasabalılar: “ama biz de masalda değil miyiz,” diye itiraz edeler, kız, “masalımız gerçek hayata yenildi,” der,  atı kasabanın mezbahasına bırakır. masal da burada biter.

Reklamlar

kendi meçhul / bineği malûmların masalı” üzerine 11 yorum

 1. ata tav olursanız öyle öküzlerle karşılaşmanız çok normal sayın kızmilleti :P

  cevabı değil kaderi güzel olsun di mi :)

 2. lâl iyi bi kasetti ( evet, kasetti, albüm denmezdi o zamanlar, CD icat edilmişti lakin yaygınlaşmamıştı bu kadar, hey gidi)

  haa, sertabın dediğine göre dünya masalsa, hani bu masalın sonundaki elma paylaşım merasimi =)

 3. masalın sonu geldiğinde ayvayı yemesek velespitçigörl =)
  masal ya da dünya bitince, amaninn, ya yediğimiz ayvalar cehennemde yiyeceğimiz ayvaların yansımasıysaaa =))

  amaaannn

  masal bi bitsin hele.

  bitsin.

  walla.

 4. ama haksızlık yani :)
  karşımıza öküz veya öküz cinsi çıkıcak diye hayal kurmıyalım mı ?
  hatta bide kurdugumuz hayallerin peşinden gitmeyelim mi? şimdi : )

 5. ben masalımı anlatırım =) kendini kandırmak isteyenler de masal sonu elmalarından hiçbirini yiyemeyecek, bunu da belirtirim =) gerisini de sizler bilirsiniz, yok hayalin peşinden gitmekmiş, yok prensmiş, atıymış, mütevasıymış… ifadeleri masaldan çok martavala kaçıyor gibi =P
  martavala razı iseniz, evet benim yaptığım haksızlık =)

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s