dscn0326-small.jpg

“…Gecenin bastırmasına, rüzgârın siperler arasından gizemli mesajlar getirerek esmeye başlamasına, tabyanın içine koyu bir karanlığın sinmesine ve havanın nemli, nankör olmasına karşın: ‘Özet olarak,’ diye yazıyordu Giovanni Drogo, ‘çok mutluyum ve iyiyim’…”

Dino Buzzati { Tatar Çölü’nden }

 

Reklamlar

Dürüst Ol Teğmen” üzerine 5 yorum

 1. Teğmen Drogo’dan Acizane bir mektup..

  “A be kızım..

  Hayatta mutlu olmaktan başka çaremiz mi var! Ya da -miş gibi gorunmek var. Karanlıklar, urkutucu ruzgarın kulaklarımızı delip, ors, çekiç, uzengileri aşarak kalplerimizde korku hasıl etmesi, artık gundelik hayatın olmazsa olmazlarından, biliyorsun. “Beni bu sıcak havalar mahvetti” dememek için gunesin altında fazla dolaşma sen yine de. İkindi vaktinden sonra dışarı çık, acil bir işin yoksa. Kafanı guneşten, gonlunu matemden uzak tut bir de. Nemli ve nankor olan sadece hava değil ayrıca. Nankor olan ve insanı “gam” noktasından hak ile yeksan edebilecek o kadar “şey” var ki, anlatmaya kalksam ciltler yetmez. Tozdan nem kapanlar diye bir grup da var biliyorsun. Allah onların şerlerinden muhafaza buyursun bizleri. İhtiyar halimle bu mektubu daha fazla uzatamayacağım. Ellerim titremeye başladı. Tansiyonum artıyor, nabız “out of order”. Kan şekeri de yukseliyor. Gozlerim fırıl fırıl. Cumle kapısı açıldı. Hadi hoşça bak zatına : )..

  Buzzati’nin ikinci kuşak torunu Teğmen Drogo..” diye yazmış kendileri, yollardagezer..

  Artık ne tarafa çekersen çek demeyeceğim. Çunku lastik bile kifayet etmeyebilir bu esnekliğe.. Vesselam..! : )

 2. Sevgili Murtaza Efendi ve canımdan çok sevdiğim Teğmen,

  Bir İngiliz atasözünde ne der bilmem ama bendeniz dedelerimden yürütmediğim saf salak birkaç kelam etmek ile seslenmek istiyorum sizlere: İyiyim : )
  Sevgili Teğmenim, mektubunuzu okudum. Siz hayalleriniz için iyi gibi göründünüz, şikayet etmediniz. Ucunda Tatarlarla savaşmak vardı çünkü, en büyük mertebe! Ulaşabildiniz mi, yoksa ulaşamadan öldünüz mü? Sorunun cevabını biliyorum elbette. Size neden soruyorum ki…

  Well / hâsıl; iyi diyelim iyi olalım aynen dediğiniz gibi…

  Sevgili Murtaza Efendi,
  Nur olun azîzim. Sizin bu eski mektup bulma, saklama ve paylaşma hususunda gösterdiğiniz incelik kimsede yok : ) Teşekkür ediyorum.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s